субота, 31. мај 2014.

POTREBNA OSNOVNA OPREMA



U ovom delu opisaću vam samo neku osnovnu opremu koja vam je u samom startu potrebna. U zavisnosti za koji se tip akvarijuma opredelite biće vam potrebna i različita oprema. Slike su više ilustracije radi obzirom da postoji veliki broj konstrukcijskih rešenja za jednu istu stvar.



AKVARIJUM SA SPOLJNIM FILTEROM

OPREMA ZA FILTER
                                                                     Filtracioni sundjer
Sundjer, namenjen za akvaristiku odredjene gustine. Zaustavlja nečistoću iz akvarijuma i filtrira vodu, napominjem da ne tražite alternativu kako bi eventualno platili manje kupujući obične sundjere u marketima. Obični sundjeri su gušći manje propuštaju vodu i prebrzo se natope nećistoćama i zahtevaće od vas preterano mnogo puta čišćenje istog.OBAVEZAN deo filtera.







Filtraciona vata
Filtraciona vata (nije konvencionalna vata koja se koristi u domaćinstvu) je finiji specijalni filtracioni materijal namenjen akvaristici.OBAVEZAN deo filtera.






Aktivni ugalj
Neću posebno opisivati ulogu aktivnog uglja u filteru. Ono što aktivni ugalj radi u medicini u akvarijumu je od iste koristi, što znači da upija tj.ne propušta štetne materije nazad u akvarijum. NIJE OBAVEZAN deo filtera.










Keramički biološki filtracioni materijal







Plastične biološke kugle

U zavisnosti od veličine filtera možete koristiti jednu od navedenih vrsta bioloških filtracionih materijala ili kombinaciju više vrsta u svakom slučaju ne možete pogrešiti, iz ličnog iskustva prednost dajem keramičkim kuglicama.
OBAVEZAN deo filtera.




Pumpa za vodu
Raznih oblika i veličina, ono na šta treba da obratite pažnju jeste njena snaga tj. koju  količinu vode propusti za jedan sat. Ovo je direktno vezano za veličinu vašeg akvarijuma, vodite se time da vam pumpa bude toliko snažna da  celokupnu vodu iz akvarijuma ''okrene'' bar tri puta u toku jednog sata.Primera radi za akvarijum od 100 litar, potrebna pumpa je ona od 300 l/h ili jača.OBAVEZAN deo filtera.





Cevi i creva
Cevi i creva vam služe za protok vode iz i u akvarijum. 
U jednom kraju filtera je ''uronjena'' i u filter i u akvarijum i ta cev vam prenosi vodu iz akvarijuma u filter. Sa druge strane filtera crevo monirate na pumpu (prilikom kupovine pumpe za vodu ne dobijate crevo) i njime vraćate vodu iz filtera u akvarijum. OBAVEZAN deo filtera.
Ako vam je malo ovo zbunjujuće kako funkcioniše spoljni filter možete pogledati OVDE.






TOLIKO O SPOLJNJEM FILTERU. I ZAPAMTITE MOŽETE SAMI KONSTRUISATI SVOJ FILTER VODEĆI SE PRAVILOM OD GRUBLJEG KA FINIJIM MATERIJALIMA.

SVAKI AKVARIJUM IMA OBAVEZNE DELOVE OPREME



Termometar
Različitih oblika i veličina i svi rade isto.Termometar vam služi da pratite temperaturu vode u akvarijumu i obavezan je sastavni deo svakog akvarijuma.






Rasveta- Osvetljenje akvarijuma
Veoma bitan deo opreme svakog akvarijuma. Od estetske do funkcionalne upotrebe proizvodi se u velikom broju različitih dimenzija i potreba. Možete koristiti obične neonke ili pak specijalne koje će učiniti da vaš akvarijum izgleda što prirodnije ili čak naglasiti pojedine boje riba, primera radi Plavu ili Crvenu.





Grejač
Obavezan deo svakog akvarijuma i ne treba ga posebno opisivati. Današnja konstrukcija grejača je takva da možete da podesite željenu temperaturu i zaboravite da ga imate.










AKVARIJUMI BEZ SPOLJNJEG FILTERA                                      Unutrašnji filter

U ovim akvarijumima pored obavezne opreme ZA AKVARIJUM dodajete unutrašnji filter. Takodje pravilo kao kod pumpe za spoljnji filter vodite se veličinom vašeg akvarijuma i koristite odgovarajuću snagu. Unutrašnji filter ima istu funkciju i delove filtracionih materijala kao i spoljašnji s tim što je sve spojeno u jednom. 
Iskustveno nisam ljubitelj ove vrste filtriranja vode iz nekoliko razloga. Estetski, ova vrsta filtera zauzima mesto u akvarijumu i ne izgleda lepo, a druga stvar je ta što spoljni filter neuporedivo bolje filtrira vodu. Govorim šta je najbolje za vas, a vi svakako imate poslednju reč.

Korisna stvar bez koje se ne može.






O dodatnoj opremi možete pogledati OVDE.

FUNKCIONISANJE SPOLJNJEG FILTERA


Na samom početku reći ću da postoji veliki broj konstrukcijsko drugačijih filtera i svi rade istu stvar podjednako dobro. Konstukcijski izgled filtera će svakako pratiti potrebe samog akvarijuma. Ono što je zajedničko svim filterima su sledeće stvari.
Spoljni filter bez taložnika

Brojevne oznake 1,2 i 3 označavaju redosled filtracionog materijala. Kao što sam naveo, vodite se pravilom od grubljeg ka finijim materijalima, s tim što bi BIO filtracioni materijal bio na kraju (keramičke ili plastične bio kugle).

Spoljni filter sa taložnikom

U čemu je razlika? Svakako je bolji filter sa taložnikom jer se u tom delu zadržava i taloži otpadni materijal pa je filtracioni materijal slobodniji i ima veću propusnu moć.

Ovo su osnovni principi spoljnjeg filtera, a sam izgled filtera zavisi od vas. Evo slika različitog konstrukciskog oblika.
Stakleni najčešće korišćeni filter
Kanister filter
Kanister filter
Plastični spoljni filter kači se na staklo akvarijuma
Filter koji takodje ide na staklo akvarijuma




ODRŽAVANJE AKVARIJUMA

Akvarijum sa biljkama
Akvarijum bez biljaka
Svašta ćete pronaći i pročitati na internetu od toga da trebate stvoriti odredjeni biotop nekog odredjenog prirodnog staništa do toga da možete sve i svašta kombinovati ili pak nešto izmedju. I sve je OK dokle god se držite osnovnih pricipa održavanja. ZAPAMTITE jedan akvarijum je SVET za sebe. VI STE GOSPODAR i ne može se porediti sa drugim, ono što savršeno funkcioniše u jednom ne mora nikako u drugom akvarijumu. OVAJ DEO JE JASAN.

Koji su to osnovni principi:
  1. Obezbedite dobar i funkcionalan filter
  2. Stabilna temperatura vode
  3. Odgovarajuće osvetljenje
  4. U početku nedeljno jednom zamenite 20% akvarijumske vode, svežom vodom, kasnije procenićete sami.
  5. Uspostavite prirodni ciklus ishrane

PA DA MALO BLIŽE POJASNIMO:
  1. Funkcionalno dobar filter je onaj filter koji će vam obezbediti dobro i kvalitetno filtriranje akvarijumske vode. U njemu će se zadržavati sve nečistoće, a ''dobre bakterije'' u delu sa BIO filterom razgradjivati materije koje ribe i drugi organizmi ispuštaju i koji su veoma štetni. Odgovarajuća pumpa za vodu obezbediće neophodnu i kvalitetnu cirkulaciju.
  2. Stabilna temperatura vode, ne treba puno filozofirati, ne osećamo se ni mi prijatno kad je čas hladno, čas vruće, tako je i u akvarijumu.
  3. Odgovarajuće osvetljenje je veoma važan faktor u jednom akvarijumu i određivaće vam rast i napredovanje pre svega biljnog sveta ali i nepotrebnih i dosadnih algi. Korigovanjem svetla smanjivaćete ili povećavati alge na vašem staklu. Neke biljke zahtevaju veću količinu svetlosti, a sa njom idu i alge tako da morate sami pronaći balans. Eksperimentišite i kad pronadjete pravu kobinaciju onda uživajte i držite se toga.
  4. Zamena vode, OBAVEZNA stvar iz nekoliko razloga. Pre svega unosite stalno svežu vodu, a sa njom i neophodan kiseonik. Životinjski svet u akvarijumu će vam na tome biti veoma zahvalan. Iz svog iskustva, lično nikada nisam koristio vodu sa česme već onu izvorsku, razlika je ogromna. Otkriću vam nešto što možda nećete naći nigde na internetu, a videćete i zašto. Danas za svoj akvarijum koristim RO uredjaj (Reverzna osmoza) i neću pisati o njemu već ću reći da je to set filtera (pogotovo ako na njemu dogradite filter za ostranjivanje kamenca koji nije u fabričkom setu, ovaj filter je jeftin i dostupan samo što ljudi ne znaju) gde na kraju dobijate odličan kvalitet vode koji je i za ljudsku upotrebu, a kamoli za akvarijum. Ovakvi uredjaji koštaju od 120 do 170 evra i rade istu stvar kao i filteri ''specijalizovani'' za ljudsku upotrebu, a koštaju par stotina pa čak i hiljade evra. Ovakvim uredjajem čuvate svoje i zdravlje svojih ukućana i naravno lep i zdrav akvarijum.Ako sam nekoga zagolicao evo kako i izgleda.
    RO uredjaj sa filterom za ostranjivanje kamenca

Dušikov ciklus


5.Šta je prirodni ciklis ishrane (Dušikov ciklus), nista drugo nego uspostavljanje nekog reda u akvarijumu. Kao i u prirodi, neko je na vrhu, neko na dnu lanca ishrane, i tako ga treba bukvalno postaviti. U akvarijumu su pored ukrasnih riba i one ribe koje vam se možda neće svideti ali su neophodne (popularni čistači), kao i druge životinje koje imaju istu ulogu. Slika govori više od reči CIKLUS ZATVOREN i verujte nećete imati problema. Ukoliko vam nešto nedostaje od svega navedenog odmah ćete primetiti sveopšte stanje u akvarijumu, kao i u našem svetu, zar ne?

DODATNA OPREMA

Vrlo diskutabilna tema koja po forumima rasplamsava strasti, stvar potrebe ili prestiža, ali ono što ćete poželeti u nekom trenutku jesu sledeće stvari:


Vazdušna pumpa
Kamen-raspršivač vazduha
PVC crevo za povezivanje
Povežite ove tri stvari i imaćete lep i atraktivni izgled vašeg akvarijuma, a stanari više neophodnog kiseonika u vodi.

KORISNO NE/POTREBNA OPREMA
 

Neobavezna ali korisna stvar, lično je koristim, paliće i gasiće svetlo vašeg akvarijuma onako kako vama odgovara, poštujući prirodni interval dana i noći. Lično sam na svom akvarijumu podesio 12 sati dan, 12 noć i nema nikakvih problema, s tim da dan u akvarijumu traje u inače večernjim časovima kako bi mogli da uživate u svom vodenom svetu.




Magnet za čišćenje unutrašnjeg dela stakla, lično ovo nisam nikad koristio, ne mogu da kažem da nisam probao, jesam, ali onda kada dodje vreme  za čišćenje filtera i zamene vode u akvarijumu, rukom i sundjerom obrišem unutrašnji deo stakla, a to je jednom mesečno jer drugačije nemam potrebe bilo šta da diram.Dobro uspostavljena ravnoteža u akvarijumu neće vam tražiti ovu spravicu.






Kotilica- Zašto je navodim kada sam do sada izbegavao da pišem o mrestu riba. Pa stvar je jednostavna. SVAKO ko je imao akvarijum poželeo je da mresti ribe, pogotovo živorotke koje se često kote. Uvidećete to i sami i znaćete kad je taj momenat.








Mesečina. Tako je akvaristi zovu. Svetlo plave boje koje svetli kada je inače noć u vašem akvarijumu. Atraktivno i jako lepo za oko.






AKVARIJUMSKO BILJE


Akvarijum bez biljaka je nešto što bi pod svaku cijenu trebalo izbeći. Naravno, postoje neke vrste riba-ciklida sa kojima jednostavno nije moguće držati biljke, ali veliku većinu ciklida i drugih riba možemo imati u akvarijumu zajedno sa biljem. Takođe većina ciklida ne jede biljke nego ih samo iskopa iz podloge i to najčešće za vrijeme parenja. Ako imate takve ciklide riješite problem tako da ili biljku prčvrstite oko kamena, drva ili blokirate prilaz biljci.
Biljke u akvarijumu imaju višestruku ulogu. Jedna od najvažnijih je uklanjanje nitrata iz vode. Nitrat ribama služi kao hrana, ali u velikoj količini je štetan i za biljke i za ribe, a pospješuje rast algi. Što gušće zasađen akvarij i što manje riba, to će koncentracija nitrita biti manja. Ali pošto većina akvarijuma sa ciklidima ne spada u gusto zasađene, potrebna je redovna izmena dela vode. Biljke proizvode i
kisonik bez kojega ne bi bilo života ni na kopnu ni u vodi. Za proizvodnju kiseonika zaslužan je proces zvan - fotosinteza.O foto sintezi neću pisati to smo svi učili još u osnovnoj školi.


Proces fotosinteze je ono što omogučuje biljci da raste. Postoje i drugi faktori koju ubrzavaju fotosintezu. To su povećanje temperature, visoka koncentracija CO2 i povećana svjetlost. Biljkama je za život potreban i CO2. Bez njega one ne mogu preraditi hranjive tvari. U vodi CO2 dolazi iz bakterija koje razgrađuju ogranski materijal i kroz riblje disanje.

Biljke i ciklidi

Puno ljudi reći će vam da to dvoje ne ide zajedno. Zbog toga mnogi ljudi i odustanu od ciklida i nabave  neke miroljubive ribice sa kojima nemaju problema oko biljaka. 
Ali ako se potrudite napravit ćete uspješnu simbiozu biljaka i ciklida kojoj nema premca. Osnovni problem je u tome što ciklidi obožavaju kopati. Sa time se morate pomiriti. Znači, potrebno je nabaviti biljke koje nisu previše osjetiljive.
Postoje na stotine vrsta akvarijumskog bilja, veliki broj njih je lako dostupan i po krajnje pristupačnim cenama. 
Kada se odlučite poručiti neko bilje predhodno pročitajte i upoznajte se sa istim (specijalizovane radnje pružaju takav vid informacija), tako ćete znati koliko narastu, težinu održavanja-otpornost i sl.

 
















петак, 30. мај 2014.

VRSTE AKVARIJUMSKIH RIBA

U ovom delu prvenstveno skrećem pažnju na ribice koje najčešće nailazimo u prodavnicama.Neću pisati o nikakvim podelama jer je prevelika  u akvaristici postoji preko 20.000 vrsta riba. Takođe neću pisati o razmnožavanju riba jer kada to odlučite da radite moje litanije vam više neće trebati bićete uveliko iskusan akvarista.

Ancistrus cirrhosus - Ancistrus 

Velicina: 11-15cm 
Temperatura: 22-26 C   
Kvalitet vode: pH: 5.8 - 7.6 dGH: 4.0 - 18.0

To su vrlo tolerantne ribe koje dobro podnose razne uslove u vodi, otporni su na razne bolesti, izvrsni su čistači, no osjetljivi su na manjak kiseonika u vodi. Blagi su i idealni sa ostalim ribama, iako se može dogoditi netolerantnost dva mužjaka na malom prostoru. Po cijelom telu, osim po trbuhu, ove smeđe ribe posute su svetlim tačkicama. Normalno je da menjaju nijanse, kao i da su ponekad ili uvek isprešarani raznim, flekama. Narastu do 12 cm, pa je poželjno ih držati u više od 100 l. Glava im je velika, s donje strane imaju ogromna okrugla usta s kojima se priljepe na staklo i tako klize jedući alge.


Hyipostomus plecostomus - Plekostomus

Velicina: 45-50cm
Temperatura: 22-28 C
Kvalitet vode: pH: 6.4 - 7.2 dGH: 10.0 - 25.0

Takodje tolerantna riba koja dobro podnosi razne uslove kao i Ancistrus samo obratite pažnju ova riba zna da naraste puno. Jede svu vrstu hrane a najviše algi.

Brochis splendes - muljas

Velicina: 8cm
Temperatura: 22-28 C
Kvalitet vode: pH: 5.8 - 8.0 dGH: 2.0 - 30.0 

 Prihvata svaku ponuđenu hranu, a posebno crve. Karakterističnog izgleda za ovaj rod.Miroljubiva riba koja se drži dna i pliva u grupama. Zavisno od količine kiseonika različito često će izlaziti na površinu. Tom prilikom najčešće pliva strelovito na gore i nazad. Ukoliko ovakvi izroni postanu česti, npr. svakih 1-2 minuta to može ukazati na smanjenu količinu kiseonika ili neki drugi uzrok otežanog disanja. Vrlo je popularna riba i zastupljena je u akvaristici. U akvarijumu se ponaša u opštem maniru Coriyoras-a što znači da zahteva biljke u akvarijumu i slabije osvetljenje. Trebalo bi ih držati u grupi od nekoliko primeraka. Voda treba da je neutralna i srednje tvrdoće, a podloga što finija.

Balantiocheilos melanopterus - Ajkulica

Velicina: 30-40cm
Temperatura: 22-29 C
Kvalitet vode: pH: 5.8 - 7.9 dGH: 4.0 - 12.0

Posto se u prirodi uglavnom hrane sa larvama komaraca i fitoplanktonom tako da im je i u akvarijumu larva komaraca najomiljenije hrana mada ce pojesti i svu vrstu suve hrane sto im date. Iako ova riba po svojoj velicini mozda deluje kao opasna a i dobila je naziv ajkulica ona je u stvari miroljubiva i moze da zivi u zajednici sa drugim ribama. Ono sto je bitno za nju je da ima prostora za plivanje jer ce se tad mnogo lepse i prijatnije osecati. Ona je vrlo popularna riba kod akvarista bas zbog svog izgleda i moze se cesto videti u kucnim akvarijumima. Tad je riba obicno mlada i nije toliko velika pa joj neki manji akvarijum ne predstavlja toliki problem, medjutim vremenom kako riba raste ipak bi joj trebalo obezbediti vece akvarijume jer ce se u suprotnom samo patiti.



Betta splendens - Borac  

Velicina: 6-8cm
Temperatura: 23-30 C
Kvalitet vode: pH: 6.2 - 7.9 dGH: 4.0 - 25.0

Prekrasna riba koja svojim dugim perajama i izrazitom bojom oživljava svaki akvarij. Borac je dvodihalica, što znači da može udisati i atmosferski zrak. Nikako nemojte u akvarijum držati više od 1 mužjaka jer su se oni u stanju boriti i do smrti. Nekada se se na Dalekom Istoku održavale borbe tih riba koje su sada, na sreću, zabranjene. Vrlo su otporne na sve uslove  i razne bolesti, ali su jako podležni parazitskom oboljenju velvetu, tj. Oodiniumu, no srećom ta se bolest lako leči lekom ili dodavanjem soli u akvarijum koja ne šteti ribama te bi se bolesna riba trebala odvojiti u poseban akvarijum. Idealno bi bilo držati u akvariju jednoga mužjaka i nekoliko ženki.


Brachzdanio rerio - Zebrice 
Velicina: 5-7cm
Temperatura: 18-26 C
 
Kvalitet vode: pH: 6.5 - 7.2 dGH: 4.0 - 12.0 

Brachydanio rerio odnosno zebrice su omiljene i opste poznate jatne ribe pogodne za svakog pocetnika. Zebrice su dobri plivaci, hitre su i vesele, tesko ih je uloviti. Najcesce su tik uz povrsinu vode ali se rado "motaju" svuda unaokolo. Postoje i sa dugim perajima. Prilicno su druzeljubive i vole da se jure medju liscem podvodnog bilja.Zebrice i nisu toliko male ribe, zenka moze narasti i do 7cm, a muzjaci su tek nesto malo manji. Koliko ce porasti prvenstveno zavisi od velicine akvarijuma i kvalitetne ishrane. Cesta greska na pocetku je kupovina jednog para. Krenite bar sa tri para. Podloga za zebrice bi trebalo da je od finog, tamnijeg peska. Po njoj se pospe mestimicno sitniji sljunak, pa se medju njima zasade mekolisnate biljke koje ne rastu u visinu vec u sirinu (sagitarija, javanska mahovina...)
Da se ne bi desilo da zebrice budu gotovo neprimetne, u akvarijum sa njima uselimo samo odgovarajuce ribe. Druga je stvar ako zelimo da imamo sem ozebrice. U tom slucaju moramo povecati jato. Sa zebricama se obicno kombinuju manje i hitrije ribe a vrlo cesto i zivorotke sitnijih razmera (platike, gupikje...) 


Carassius auratus - Zlatna ribica - Japanka

Velicina: 16-20cm
Temperatura: 15-30 C
Kvalitet vode: pH: 6.0 - 8.0 dGH: 4.0 - 18.0 

Spada u grupu hladnokrvnih ribica i može se držati i bez grejačau akvarijumu, što znači na sobnoj temperaturi. Lepo izgleda i ima veliki broj varijateta. Nije izbirljiva u ishrani i ne traži preterane uslove. Nemojte je držati sa ribama koje zahtevaju veću konstantnu temperaturu poput predhodno gore navedenih.Zbog svoje otpornosti pogodne su za uzgajivače početnike, a zbog vizualne atraktivnosti omiljene je među vlasnicima vrtnih jezeraca.

Mikrogeophagus ramirezi - Ramirezi

Velicina: 8-10cm
Temperatura: 23-30 C
Kvalitet vode: pH: 5.0 - 7.0 dGH: 0.0 - 12.0


Spada u porodicu patuljastih ciklida i naraste do nekih 7-8 cm. Miroljubiva je riba iako pripada porodici ciklida stoga ga se može držati u kombinaciji s manjim ribama kao što su tetre pa sve do kombinacija s diskusima.Imaju grimiznu boju koja se pod svjetlom preliva sa svim duginim bojama.Ramirezi su osjetljivije ribe pogotovo na razne napade bakterija stoga je potrebno redovito održavanje akvarijuma i kvalitetna ishrana kako bi se naši ramirezi osjećali što bolje i ne bi obolevali, tim gore jer su osjetljivi na ljekove. 


Parcheirodon innesi - Neonke

Velicina: 3-4cm
Temperatura: 20-25 C
Kvalitet vode: pH: 5.5 - 7.5 dGH: 0.0 - 18.0


Po obliku i boji tijela ova je riba vrlo slična drugoj, jednako zastupljenoj, pripadnici istoga roda - plavoj neonki. Smatra se nešto težom za držanje od nje, a razlikujemo je po tome što crvena pruga prati plavu do kraja tijela, a ne završava oko sredine, kao kod plave. Vrlo je aktivna i zanimljiva ribica koja živi u jatima, a posebno dolazi do izražaja u većim jatima. Jedu svu hranu koju ponudimo. Iako su to ribe mekih, kiselih voda, već su odavno priviknute na naše tvrde, te nisu zahtjevne što se pH vrijednosti tiče, osim ako ih ne želimo razmnožavati - u tom slučaju nizak Ph je neophodan.


Poecilia latipinna - Molly

Velicina: 10-15cm
Temperatura: 20-30 C
Kvalitet vode: pH: 6.0 - 8.0 dGH: 4.0 - 20.0

 Moli (ili moli molike) Su Ribe bočatnih Voda iz Roda Poecilia, Porodice živorotki. Sve Ribe Roda Poecilia Su poularne akvarijumske ribe. Sve, OSIM guppiija. Boja tijela se krece od žute, maslinaste, sive, srebrene, crne pa do zelene boje, a telo je često prošarano mrljama nepravilno raspoređenim navedenih boja. Mužjaci kao i velike ženke, znaju biti agresivni prema ostalim ribama, ali ih nikada ne povrede. Mogu se držati sa svim miroljubivim vrstama.Mollije se dobro razvijaju i razmnožavaju kako u slatkoj, tako i u poluslanoj vodi. Mogu se i potpuno aklimatizovati na uslove života u morskim akvarijumima.Osnovni životni uslovi riba ovoga roda ne razlikuju se bitnije od zahteva ostalih živorotki - Razlika je samo u ishrani i njihovoj neobičnoj sposobnosti da izdrže veliki salinitet vode. Mollije, naime, pored zooplanktona rado konzumiraju hranu biljnog porijekla i vreme provode čupkajući alge i zeljaste dijelove vodenog bilja. U pogledu ishrane i hemizma vode, Molli sam velifere Imaju jednake zahtjeve.

Petrophyllum scalare - Skalari 

Velicina: 12-15cm
Temperatura: 23-29 C
Kvalitet vode: pH: 5.3 - 7.6 dGH: 5.0 - 18.0

Skalari su slatkovodne ribe iz Roda Pterophillum, Porodice ciklida . Rodom sačinjavaju tri vrste riba, od kojih se sve odlikuju sa strana spljoštenim telom u obliku diska. Ove ribe su poreklom iz bistrih sporotekućih voda reke Amazon, njenih pritoka i nekih Jezera Južne Amerike. Skalari još kao mlade ribe stvore monogamne parove u kojima ostaju sa istim partnerom do kraja života. Kao i vecina ciklida, oni predstavljaju izvrsne roditelje koji će svoju ikru i sam mlađ braniti od predatora. U akvaristici su zbog svoje smirenosti i gracioznosti vrlo popularne ribe, te su jedni od ciklida najčešće držanih.Iako ih kupujemo kao male ribe, kasnije zahtevaju duboke akvarijume.


Ksiphophorus hellerii - Ksifo

Velicina: 10-12cm
Temperatura: 21-28 C
Kvalitet vode: pH: 7.0 - 8.0 dGH: 12.0 - 18.0 

Ksife Su slatkovodne ribe iz roda Ksiphophorus, porodice živorotki. Rodom ksiphophorus obuhvata još jednu vrstu, poznatu pod imenom Plati, koja se od ksifa razlikuje samo po nedostatku repnog produžetka i nešto manjeg rasta.
Varijeteti u žutoj i crvenoj boji, sa ili bez crnih tackica, tuksedo varijteti, ksife sa crnim i crvenim očima ... Osnovne karakteristike ovoga roda se uglavnom odnose na mužjake - prepoznatljivi su po repnom peraju u dugačkom obliku mača sam izraženom, crnom ili mrkozelenom gonopodijom, kopulacionim organom živorotki, koji se nalazi duž donje strane tela. Ženke nemaju repno peraje produženu, te su u osnovi vrlo slične mollija ženkama. Mužjaci dostižu maksimalnu dužinu od 14 cm, a ženke i do 16 cm.
Ksife nemaju visoke prohteve ribe. Njihova prehrana u prirodi uključuje insekte i njihove larve, zooplanktona i ponešto biljne hrane.
Vrlo su temperamentne i najbolji ugođaj pružit će ako im se omogući dovoljno veliki akvarijum. Gusto zasađeni akvarijumi su omiljeni  kisfama, pogodni su i za skrivanje mladunaca od proždrljivih roditelja. Ksife su generalno miroljubive ribe  mada mogu pokazivati određenu agresivnost prema drugim ribama da bi se sve svelo na kratku jurnjavu koja uglavnom završi bez povreda.

Poecilia reticulata - Guppy

Velicina: 4-7cm
Temperatura: 21-28 C
Kvalitet vode: pH: 7.0 - 8.0 dGH: 12.0 - 18.0 

Guppi (gupi), je slatkovodna riba iz porodice živorortki. Jedna je od najpopularnijih akvarijumskih riba omiljena medju akvaristima početnicima, Zbog lakog gajenja i razmnožavanja. Kao i kod većine živorotki, ženke su veće od mužjaka. Odrasla zenka duga je oko 6 cm, a odrasli mužjak oko 4 cm. Mužjaci imaju kratko, ali impresivno repno peraje obojeno, dok su ženke obicno sive i neugledne.  Nisu zahtjevne po pitanju  vode i temperatura, pa se brzo i lako prilagođavaju raznim akvarijumskim uslovima. Optimalna temperatura krece se od 22 do 25 ° C, ali mogu podnijeti temperaturu i do 15 ° C.  Guppiji mogu podnijeti i veliki salinitet vode.
Miroljubiva je prema drugim vrstama i stoga podesna za društvene akvarijume. Ne Treba je držati sa većim ribama kojima bi mogla postati plen niti sa ribama koje vole grickati peraja drugih riba kao što su tetrazone. Mužjaci znaju biti agresivni jedni prema drugima, znaju često biti i naporni za ženke kojima se stalno udvaraju. Iz tog razloga je preporučeno držati jednoga mužjaka i do četiri ženke.